Kraków i Wieliczka na naszym szlaku!
- Szczegóły
Uczniowie klasy 5b w komplecie zawitali do słonecznego Krakowa i Wieliczki w dniach 15-16. czerwca 2023 r. w ramach programu Poznaj Polskę. Na wstępie, z największego pomnika w mieście, czyli z Kopca Kościuszki, rzuciliśmy okiem na drugą historyczną stolicę naszego kraju. Po wypatrzeniu wzgórza wawelskiego, udaliśmy się z wizytą do smoka oraz spoczywających w Katedrze w przepięknych sarkofagach historycznych władców kraju. Oczywiście za sprawą płomiennego oddechu i siedmiu głów, które bacznie nam się przyglądały, w towarzystwie poczwary zrobiło nam się gorąco.
Niesamowitą wiedzą nt. władców Polski Piastów i Jagiellonów wykazało się kilku uczniów, zadających dociekliwe pytania przewodnikowi i samemu dzieląc się zapamiętanymi wiadomościami z rówieśnikami. Następnie uczniowie rozpoznawali kolejne style architektoniczne, występujące w poszczególnych kaplicach: od gotyku, przez renesans i barok, po klasycyzm. Na wieży czekał na nas z sercem w płaszczu dostojny Dzwon Zygmunta, którego wielu uczniów nie omieszkało dotknąć. W końcu przyszedł czas na iście królewskie śniadanie, bo na zamkowym dziedzińcu. W tak zwanym międzyczasie poznaliśmy wzruszającą do łez historię wiernego psa Dżoka.
Kierując się na Planty, dowiedzieliśmy się, że u podnóży Wawelu w skromnym domu mieszkał niegdyś jeden z pierwszych historyków, Jan Długosz. Na dziedzińcu Collegium Maius obejrzeliśmy przejście królowej i rektora najstarszego uniwersytetu w Polsce. Wisienką na torcie tego dnia okazały się przepiękny renesansowy rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami na czele. Po wysłuchaniu hejnału, zachwycaliśmy się polichromiami we wnętrzu oraz ołtarzem autorstwa Wita Stwosza.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej, by zaznajomić się z celami tejże organizacji i kilkoma biogramami jej działaczy. Stamtąd przejechaliśmy na Kazimierz i w skupieniu, przy restauracyjnym stole, przenieśliśmy się do czasów wielokulturowego Krakowa. Tego dnia punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Największe emocje wzbudziło zejście kilkadziesiąt metrów pod ziemię i polizanie ścian kopalni. Po tym wydarzeniu dosłowności nabrały słowa zjeść z kimś beczkę soli. Solne rzeźby, legenda o św. Kindze i jej kaplica, to ostatnie widoki, które dobrze zapamiętamy z klasowej wyprawy do Krakowa i Wieliczki.
3 dni w Krakowie
- Szczegóły
Klasa 8D wraz z kolegami z innych klas 8 miały okazję brać udział w wycieczce szkolnej w Krakowie 12-14.06.2023r. w ramach programu Poznaj Polskę.
Nasz plan obejmował sześć zabytków i miejsc kultury. Z powodzeniem udało nam się zapoznać z nowymi obiektami historii, wspólnie spędzić czas w miejscach rozrywki a dodatkowo odbyć podróż w czasie nawet do XI wieku.
Byliśmy w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał we wrześniu 2007 roku jako pierwszy park edukacyjny w Polsce mający na celu popularyzację fizyki.
Kolejne miejsce, które mieliśmy okazję zobaczyć to Kopiec Kościuszki i wycieczka z przewodnikiem po wystawie Kościuszko - bohater wciąż potrzebny.
Bardzo ciekawym miejscem było Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich. Stała ekspozycja prezentująca najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.
To co warto było zobaczyć to Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie działa nieprzerwanie od 1893 roku i jest jedną z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. Uczniowie ocenili to miejsce jako najbardziej godne zobaczenia , zwłaszcza, że obiekt zwiedzaliśmy z przewodnikiem.
Ostatni obiekt na naszej liście to Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie. Mieliśmy okazję wraz z przewodnikiem zapoznać się ze zbiorami Zamku. Są prezentowane na kilku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII.
Niezapomniane chwile, miejsca, które warto zobaczyć i w ten oto sposób ostatni raz odbyć wycieczkę szkolną w SP9 we Wrocławiu.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć [KLIK]
Poznaj Polskę w Krasiejowie
- Szczegóły
2 czerwca 2023 r. klasa 3a udała się w ramach programu „Poznaj Polskę” na wycieczkę do Krasiejowa.
Spotkanie oko w oko z przeszło 200 modelami dinozaurów, gadów i wymarłych płazów w ich naturalnych wymiarach, warsztaty archeologiczne, historia człowieka w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, tunel czasu, kino 5D i urodziny Ali to główne atrakcje, które sprawiły, że nikt nie zauważył, kiedy minęło sześć godzin.
Było wspaniale, ale jak to w piosence „nic nie może przecież wiecznie trwać”.