23 kwietnia 2024 r. nasza szkoła w ramach Światowych Dni Książek będzie gościć znaną ukraińską pisarkę Larysę Nicoj, która zaprezentuje nam swoją najnowszą książkę dla dzieci „Niegrzeczniątka i marudzielcy" („Неслухи і вередулі").  Opowiadania zawarte w tym dziele zostały przetłumaczone na język polski.
Spotkanie będzie podzielone na dwie tury. W pierwszym uczestniczyć będą klasy: 1b, 2a, 2c, 4a, 4c. Odbędzie się  w małej sali gimnastycznej o godz. 10:30 i trwać będzie do ok. 12.00, (4 i częściowo 5 godzina lekcyjna).
Druga tura dla klas 1a i 2b odbędzie się w czytelni o godz. 12:25 i trwać będzie do ok. 14.00, (6 i częściowo 7 godzina lekcyjna).

Książka Niegrzeczniątka i marudzielcy zawiera opowiadania o charakterze wychowawczym i biblioterapeutycznym. Kot Mruczek zna wszystkie dzieci z sąsiedztwa. Są wśród nich leniuszki i kłamczuszki, i pyskacze. Zdarzają się zapominalscy czy grymaśnicy. Dla każdego z dzieci nastanie czas próby. Jaki będzie dalszy bieg zdarzeń, dowiemy się od samej autorki. Pozycja ta może posłużyć rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci zarówno w domu, jak i w szkole, a także samym dzieciom, które na pewno odnajdą się w niejednej historyjce.

Kilka słów o autorce: Larysa Nicoj to dobrze znana w Ukrainie i za granicą dziecięca pisarka. Laureatka krajowych i międzynarodowych nagród literackich, w tym najwyższej ukraińskiej nagrody państwowej w dziedzinie literatury ukraińskiej – Nagrody Gabinetu Ministrów Ukrainy im. Łesi Ukrainki. Pani Larysa jest również nauczycielką, aktywną popularyzatorką czytelnictwa w Ukrainie, autorką 20 książek dla dzieci, a jej dzieła są umieszczone w podstawie programowej i są omawiane w szkołach. Wszystkie bajki Larysy Nicoj są opowiadaniami terapeutycznymi. Przy wsparciu ONZ w 2021 roku, korzystając z metody bajkoterapii, pracowała w regionach znajdujących się na pierwszej linii frontu z rodzinami ukraińskimi – uczestnikami działań wojennych.

W 2022 roku wspólnie z rodzinnym zespołem muzycznym „Jedna Rodzina" (rodzicami uczennicy naszej szkoły) oraz ZUwP Koło we Wrocławiu realizowała grantowy projekt dla 200 osób, dorosłych i dzieci – uchodźców we Wrocławiu. Spotkania zakończyły się sukcesem. Zostały wysoko ocenione przez pedagogów i otrzymały wiele pozytywnych opinii od uczestników. Pisarka prowadzi także ogólnoukraińskie akcje „Dorośli czytają dzieciom", „Poczytaj mi, tato" oraz spotkania poświęcone problematyce czytelniczej.  Prowadzi warsztaty „Jak zaszczepić dzieciom miłość do czytania"  dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy. Jest autorką lekcji bibliotecznych.

Jako społeczność szkolna ogromnie się cieszymy, że będziemy mogli gościć panią Larysę Nicoj. Dziękujemy za inicjatywę i współorganizowanie tego wydarzenia paniom asystentkom, Julii i Irynie z Fundacji Ukraina, pracujących w naszej szkole.

Biblioteka szkolna SP9